Alergeny - legislativní novinky
14.2.2015 korunka@news AKTUALITY

Odvolání na legislativu:

EU - 2000/13 do 13.12.2014 a pak nahrazena 1169/2011 EU článek 21
ČR - Vyhláška 113/2005 Sb. O způsobu označování potravin a tabákových Výrobků, § 8 odstavec 10.

Dne 13. prosince 2014 nabylo účinnosti Nařízení Evropského parlamentu a Rady EU č. 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům.
Předpisy stanovují specifické požadavky na označování alergenových složek, u kterých je vědecky prokázáno, že vyvolávají u spotřebitele alergii nebo nesnášenlivost představující nebezpečí pro zdraví. Je tedy požadováno, aby veškeré složky byly zřetelně označeny názvem příslušné alergenní složky, pokud není přímo v názvu potraviny nebo jídla.

Různé druhy alergií postihují až 30% populace a na alergii není lék. Každý jedinec musí zjistit podle příznaků, jaké potraviny se příště vyvarovat (alerg enní není jedině voda).

Dokončení článku v detailu.Alergeny jsou přirozeně vyskytující látky bílkovinné povahy, které způsobují u přecitlivělých jedinců nepřiměřenou reakci imunitního systému. Spočívá v tom, že imunitní systém reaguje tvorbou protilátek - bílkovin, které se specificky navazují na alergeny a tak je deaktivují a vylučují z organizmu. Nástup je rychlý po požití nebo přítomnosti v prostředí (zpravidla 1 hodinu po požití).

Projevy alergické reakce: kýchání, svědění, kopřivka, otoky, nadýmání, dýchací potíže, svědění rtů a úst, nevolnost, křeče, průjmy. Prahová hodnota - je minimální množství alergenů nezbytných pro vyvolání alergické reakce. Každý jedinec má jiný prah, takže nelze objektivně stanovit univerzální hodnotu.

EU specifikovala 14 hlavních potenciálních alergenů, které podléhají legislativnímu značení (obiloviny obsahují lepek, korýši, vejce, ryby, podzemnice olejná-arašídy, sójové boby-sója, mléko, skořápkové plody, celer, hořčice, sezamová semena, oxid siřičitý a siřičitany, vlčí bob-lupiny, měkkýši). Za další alergeny lze považovat též jablka, hrušky, meruňky, broskve, jahody, rajčata, špenát, ale ty neznačíme. Školní jídelna je povinna značit vyrobený pokrm alergenní složkou, ale nebude brát zřetel na jednotlivé přecitlivělosti strávníků. Tuto skutečnost si musí každý strávník sám uhlídat. Jídelna má pouze funkci informační tak, jako každý výrobce potravin, pokrmů a nápojů. Označení přítomnosti alergenů je vyznačeno na jídelním lístku číslem, které je slovně doplněno názvem alergenu. Seznam alergenů je rovněž umístěn na www.e-jidelnicek. eu. Dietní stravování nelze spojovat s přecitlivělostí na některý alergen.
Věříme, že výpis alergenů vám pomůže se lépe orientovat ve výběru jídel a nápojů.

Přípravila Hana Štekrová - vedoucí ŠJ

... zpět na předchozí stranu