Družina v Gulliverovi (galerie DOX)
26.12.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Koncem listopadu jsme se s dětmi znovu vydali do galerie DOX v Holešovicích. Tentokrát nás čekal program Gulliver, který je pojmenovaný podle nové stavby v galerii-dřevěné maketě vzducholodi Gulliver, která je instalována na střeše Doxu. Všichni jsme byli moc zvědaví na prohlídku vnitřku i na následnou výtvarnou dílnu. Vzducholoď je zevnitř obrovská a vedou k ní pěkně vysoké kovové schody, trochu jsme se museli odvažovat, i když má schodiště bezpečné zábradlí. Taky se neznatelně pod nohama pohybuje… ale za chvíli už jsme si zvykli a děti plnily první výtvarné zadání-technikou frotáže nasbírat co nejvíc rastrů. Potom jsme si poslechli krátkou přednášku o stavbě vzducholodě a jejím využití pro galerii a slečna lektorka nás odvedla do výtvarné dílny, kde děti z nafukovacích balonků, papíru, barevných lepicích pásek a provázků zkusily zkonstruovat svou vlastní vzducholoď. Některým konstruktérům dokonce vzducholoď kousek letěla. Děkujeme slečně lektorce Lucii za kreativitu i trpělivost, byli s námi i předškoláci. Moc jsme si to odpoledne užili, takže zase někdy příště s družinou v Doxu.

Skupinu v Doxu doprovázela Bc. Elena Masaryková

Fotogalerie


CO BY SE STALO, KDYBY (ŠD ve Ville Pellé)
26.12.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


V listopadu navštívila naše družina opět Villu Pellé. Děti tentokrát navštívily výstavu autorky a ilustrátorky dětských knížek Daisy Mrázkové a poté pro ně byl připravený workshop na motivy její známé knihy CO BY SE STALO, KDYBY… Pro většinu dětí se jednalo o známou autorku a mnohé z nich mají tuto knihu i doma. Na úvod děti s paní lektorkou hledaly v zahradě náležící k Ville Pellé zajíčka a jeho pelíšek. Děti pozorovaly své okolí, které pak ukazovaly také zajíčkovi. Poté následovala krátká prohlídka vystavených obrazů v prostorách galerie.

Hlavním bodem programu bylo společné tvoření v podkrovních prostorách Villy. Děti společně vytvořily krásný obraz, který si můžete prohlédnout ve škole na nástěnce. Při společné tvorbě jsme se skvěle bavily a také paní lektorka si spolupráci s nimi velmi pochvalovala. Již teď se všichni těšíme na další návštěvu Villy Pellé v příštím roce!

Mgr. Kamila Jakubů, Bc. Dáša Mikešová

Fotogalerie


Kreativ 3 (aktivita ŠD)
25.12.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


V posledních dvou předvánočních týdnech probíhala výroba sněžítek v rámci kreativních projektů. Děti tentokrát překvapily svou kreativitou, protože si nepřinesly jen plastové figurky, ale i kamínky a mušličky. Pokud si někdo nestihl sněžítko ve škole vyrobit, zvládne to snadno i doma. Stačí jen sklenička se šroubovacím víčkem, nastříhané kousky alobalu/sypké třpytky, figurka k přilepení do víčka, vteřinové lepidlo. 3. 1. 2018 - 26. 1. 2016 bude probíhat zdobení textilu (kombinace sprejů, barev a fix na textil). Je nutné přinést si tričko/tašku/povlak na polštář světlé barvy.

Za ŠD Mgr. Tereza Blažková

Fotogalerie


Kreativ 2 - aktivita školní družiny
1.12.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Během listopadu si děti mohly vyrobit náušnice, na které už se minulý školní rok kvůli nedostatku času nedostalo. Této příležitosti využilo velké množství dětí a všechny šperky jsou velmi podařené. Dobrou zprávou je, že se kreativních projektů účastní čím dál více chlapců. Dalším projektem jsou sněžítka, která si děti mohou vyrobit od 11. 12. do 22. 12. Podrobné instrukce byly již rozeslány emailem.

Za ŠD Mgr. Tereza Blažková

Fotogalerie


Drakiáda se povedla
28.10.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

Dne 19. října 2017 školní družina uspořádala každoroční podzimní drakiádu. I když povětrnostní podmínky nebyly ideální, účastníci se nevzdávali a razili heslo "co neudělá vítr, doběhnou nohy". Celkem se nás na Letenské pláni sešlo přes čtyřicet. Děti soutěžili ve dvou kategoriích a to o nejhezčího draka a nejlépe létajícího draka. Za své výkony si děti odnesly výherní balíčky a diplomy. Samozřejmě jsme se nevyhnuli ani menším kolizím, kdy se pár draků střetlo. Nicméně jsme lidé vynalézaví, a kde nepomohli šikovné ruce, zabraly nůžky a lepicí páska. Tímto bychom také chtěli poděkovat rodičům, kteří se akce zúčastnili. Vše tedy dopadlo ku spokojenosti pořadatelů i samotných účastníků. Budeme se těšit na příští rok, drakům zdar!

Beáta Kůdelová, Bc. Kristýna Valentová, Bc. Elena Masaryková a DDM Praha 7

Fotogalerie


PROJEKT - DIVADLO FANTAZIE (ŠD)
28.10.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

Divadlo Fantazie od října zahájilo svoji činnost - sešla se tam skvělá parta dětí, které mají o divadlo opravdu zájem. Zatím se postupně seznamujeme, rozcvičujeme svá mluvidla různými jazykolamy a také správným dýcháním a používáním hlasu, protahujeme své tělo např. pozdravem slunci, abychom byli připraveni vystupovat před více lidmi a ovládali svůj hlas i své tělo. Hráli jsme etudy např. na téma "volby". Protože se pomalu, ale jistě blíží Vánoce, již začneme s vymýšlením a přípravou vánočního "Živého Betlému". Diváci se budou mít na co těšit.

Ivana Glasová

KROUŽEK SPORTOVNÍCH HER A PROJEKT SPORTUJEME SE ŠKOLOU ZA ŠKOLOU
28.10.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA
> Jako každý rok, jsme i letos v říjnu úspěšně zahájili v rámci naší školní družiny kroužek sportovních her. Kroužek se koná každou středu v tělocvičně ve dvou skupinách pro mladší a starší děti. Děti se učí nové sportovní a míčové hry či soutěže v týmech. V rámci tohoto kroužku dbáme na to, aby si děti zábavnou formou rozvíjely kladný vztah ke sportu a smysl pro fair play. Pokud by byl zájem se ještě do kroužku přihlásit, stále máme pár volných míst (valentova@korunka.org).

Současně letos v říjnu začal na naší škole projekt ve spolupráci s organizací Dům dětí a mládeže Prahy 7 Sportujeme se školou za školou. Celý měsíc každý týden od pondělí do čtvrtka se lektoři z DDM podíleli na přípravě sportovního programu pro děti naší školní družiny. Děti tak měly možnost vyzkoušet nové netradiční sportovní vybavení a spoustu zajímavých her jako například softball, chůze na chůdách, závody na koloběžkách či různé opičí dráhy atd. Tento projekt bude pro děti pokračovat dále od jara 2018.

Bc. Kristýna Valentová, Beáta Kůdelová a DDM Praha 7

FATA MORGANA - MOÝLI A ORCHIDEJE (ŠD)
19.8.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


DRUŽINOVÉ DĚTI SE VYDALY S KRISTÝNOU A ELENOU DO BOTANICKÉ ZAHRADY NA MOTÝLY A ORCHIDEJE. MILÁ PANÍ PRŮVODKYNĚ NÁM UKÁZALA CELOU FATU MORGANU I TUNEL POD JEZÍRKY S RYBAMI A MOTÝLÍ LÍHEŇ. POTOM VÝPRAVA POKRAČOVALA DO VENKOVNÍ EXPOZICE BOTANICKÉ ZAHRADY, KDE UŽ NA NÁS ČEKAL PAN DENDROLOG, ABY NÁS V NÍ PROVEDL.

VIDĚLI JSME MILIONY LET STARÉ ZKAMENĚLÉ DŘEVO, JAPONSKOU ZAHRADU I TRADIČNÍ BYLINKOVOU ZAHRADU-DOSTALI JSME OCHUTNAT MÁTU A ROZMARÝN! TAKÉ JSME SI PROHLÉDLI ZNOVU VYSÁZENOU VINICI SVATÉ KLÁRY, U KOSTELÍKA JSME SE NASVAČILI A CHVÍLI SI ODPOČINULI NA VYHLÍDCE S KRÁSNÝM VÝHLEDEM NA PRAHU.

MOC SE NÁM TO VŠEM LÍBILO A TĚŠÍME SE NA NĚKDY PŘÍŠTĚ.

ELA a KRISTÝNA - vychovatelky ŠD

Fotogalerie


DEN DĚTÍ A MELOUNOVO- ANANASOVÁ NAROZENINOVÁ PÁRTY (ŠD)
19.8.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Den dětí jsme spojili s narozeninovou párty všech oddělení, kde na děti čekala melounovo-ananasová dobrota. Slavily všechny děti, ale drobný dárek obdržely děti narozené v květnu, červnu a červenci. Každé oddělení si svoji oslavu naplánovalo podle svého. Někdo šel na Kaštánek, Letenskou pláň, Stromovku, jiný zase využil školní hřiště a vodní radovánky. Užili jsme si to, zahráli hry, povídali o tom, jak ten školní rok rychle utekl, co se nám povedlo a v čem bychom měli přidat. Přejeme všem krásné léto a klidné prázdniny.

Bc. Dáša Mikešová

POSLEDNÍ SETKÁNÍ PŘEDŠKOLÁKŮ NA KORUNCE
19.8.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


V polovině června se konalo poslední setkání předškoláků na Korunce, které bylo zároveň i pro rodiče, kteří byli informováni o novém školním roce 2017/2018. Pro děti byl připraven bohatý sportovní program na školním hřišti, který zajistila školní družina. Děti si zde mohly procvičit jemnou motoriku, logické myšlení, relaxační a sportovní činnost. Sluníčko nám přálo a my jsme nezapomněli dodržovat pitný režim a malé volno jsme využili ke svačince. Budoucí předškoláci a prvňáčci se sešli v hojném počtu a těší se na začátek školního roku. My se budeme těšit a přejeme jim úspěšný školní rok.

Bc. Dáša Mikešová

OSLAVA NAROZENIN A ČARODĚJNICKÝ REJ
15.5.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

Uplynuly nám tři další měsíce a my 27. 4. oslavili s žáky z přípravné třídy, 2. A, 2. B a 5. B narozeniny spolu s čarodějnickým rejem. Děti si připravily krásné čarodějnické masky, protože na pálení čarodějnic a tradici, která je s tím spojená jsme nemohli zapomenout. Nechyběla ani písnička "Pět ježibab", kterou děti si zazpívaly. Pro všechny bylo přichystané občerstvení formou zdravé výživy, ovoce a zeleniny. Děti narozené v měsíci únoru, březnu a dubnu dostaly drobný dárek a všichni žáci si společně zahráli různé hry a nechyběla ani taneční zábava.

Bc. Lucja Czudek Bc. Kristýna Valentová


POZNÁVÁME SVĚT - DUBEN (ŠD)
29.4.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

V dubnu jsme se s naší výpravou Poznáváme svět, vydali do daleké země vycházejícího slunce, a to do Japonska. Navštívili jsme hlavní město Tokio, palác v Osace i svatyni Icukušimu. Dozvěděli jsme se také něco o historii, navštívili jsme Hirošimu a Nagasaki, kde jsme litovali osudu místních, který je stihl během druhé světové války. Viděli jsme zdejší hory, moře a ochutnali oblíbená japonská jídla. Například sushi nebo wasabi. Nakonec jsme se projeli v šinkanzenu a obdivovali krásu zdejších gejš. V květnu se vrátíme do naší vlasti a budeme si povídat o České republice. Poslední hodina nás čeká koncem května, kdy se vrátíme na všechna místa, která jsme za rok společně procestovali.

Bc. Veronika Novotná, Mgr. Růženka Svatoňová

VELIKONOČNÍ BAREVNÉ DNY (ŠD)
29.4.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Dubnové svátky jara a Velikonoce jsou v plném proudu. S dětmi jsme zdobili herny, chodby, školní jídelnu, dělali jsme různé výrobky, přáníčka, v kroužku KREATIV jarní kytičky. Každá kraslice má svojí barvičku a my jsme se jim chtěli přizpůsobit. V pondělí se děti oblékly do modré barvičky - MODRÉ PONDĚLÍ, v úterý jsme zářili jako sluníčka ve žluté - ŽLUTÉ ÚTERÝ a ŠKAREDÁ STŘEDA, my jsme ji trošinku pozměnili na STRAKATOU STŘEDU - hráli jsme všemi barvami. Byly to krásné tři dny. Dětem to moc slušelo, ale vychovatelé se zapojili také. Můžete se přesvědčit v naší fotogalerii.

Bc. Dáša Mikešová

Fotogalerie


Pátý kreativ (ŠD)
7.4.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

Tento týden skončil již pátý z řady kreativních projektů, ve kterém jsme se tentokrát věnovali výrobě plastických květin a motýlů z drátků a barev na sklo. Domnívám se, že si děti výrobu velmi užily a všechny jejich výtvory jsou opravdu podařené. Svými výtvory udělaly radost maminkám a dalším příbuzným. Příští projekt se bude týkat drátování kamínků.

Bc. Tereza Blažková

Egypt (březen) (ŠD)
7.4.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

V měsíci březnu jsme dvakrát na chvíli opustili Egypt a vrátili se do Československa. Tento měsíc si také připomínáme narození TGM a okupaci ČSR nacistickým Německem. V egyptologii jsme shrnuli naše dosavadní vědomosti o nejvyšším bohu - Reovi. Úkolem účastníků kroužku bylo vytvoření nadživotní velikost slunečního boha. Na pruh čtvrtky jsme nejdříve nakreslili obrys těla a následně použili techniku - malba temperou. Po dostatečném zaschnutí barev jsme boha vysvobodili ze zajetí čtvrtky. Druhý krok spočíval ve vytvoření sluneční lodi - bárky, na které každý den Re pluje po obloze od východu k západu. Na lodi bedlivě střeží slunce. Každý večer je nucen bojovat s démonem Apopem, který se snaží slunce sežrat. Pokud by Re prohrál svůj odvěký boj, slunce by zaniklo a spolu s ním i Egypt.

Bárka byla vystřižena z pevného kartonu a natřena temperou - červená, oranžová a žlutá barva symbolizující život a požehnání slunce. Poslední krok představoval umístění Rea na tuto loď. Děti byly překvapeny velikostí této instalace. V závěru jsme zhodnotili naší práci. Jak se nám pracovalo, jak se nám to líbí/nelíbí, jak se nám spolupracovalo s ostatními kamarády. Práce byla náročná, ale úspěšně jsme ji zvládli. Doporučuji návštěvu našeho malého muzea egyptologie nad schody u hlavní družiny směrem k ředitelně. V následujících měsících se pokusíme vytvořit ještě jeden trůn a postavy faraona a královny.

Zdeněk Bláha

Bílkova vila a její tajemství (ŠD)
7.4.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

Vila Františka Bílka se nachází v Praze - Hradčany, nedaleko metra Hradčanská. Tento slavný sochař a grafik žil v letech 1872 - 1941. Svou ateliérovou vilu vystavěl podle vlastních plánů v letech 1910 - 1911. Nyní vila patří pod Galerii hl. m. Prahy a je zde muzeum. Děti mohly vidět, jak František Bílek žil, a kde pracoval. Poslechly si vyprávění o jeho životě, nelehké době, ale také o tom, co která socha znamená a z čeho ji umělec vytvořil. Každá socha byla spojena s nějakým příběhem. Jsou zde krásné prostory a zajímavě sladěné interiéry. Nakonec se samy děti mohly nechat prostředím chrámového ateliéru inspirovat a zkusit něco samy nakreslit. Celá akce se vydařila, sluníčko nám přálo a my si zpáteční cestu vychutnali procházkou přes Letenské sady.

Ivana Glasová, Zdeněk Bláha

Fotogalerie


Staré pražské pověsti - březen (ŠD)
7.4.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

Při našich březnových setkáních jsme si nejprve povídali o pověstech spojených se svatovítskou katedrálou. Především jsme si povídali o historii tohoto významného chrámu, o jeho založení až po současnost. Ukázali jsme si několik obrázků interiéru katedrály a povídali jsme si o tom, co všechno je v katedrále uložené. Některé děti již s rodiči katedrálu navštívily a dokonce si prohlédly i korunovační klenoty, bylo si tedy o čem povídat. Pak jsme si přečetli pověst O posledním zvonění pro krále Karla a na závěr se děti pokusily katedrálu namalovat. Pro naše další setkání jsme si vybrali pověst O dívčí válce. Tato pověst se dětem samozřejmě líbila, zejména její část o Ctiradovi a Šárce. Děti se poté podívaly na její pohádkové zpracování a pak bylo jejich úkolem nakreslit komiks podle tohoto příběhu. Tvorba vlastního komiksu se dětem moc líbila a budeme v ní pokračovat i při našem příštím setkání.

Bc. Kamila Jakubů

POZNÁVÁME SVĚT - BŘEZEN 2017 ŠD)
7.4.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

V měsíci březnu s projektem Poznáváme svět, naše výprava navštívila tři destinace. Jako první jsme navštívili zemí zalitou sluncem, a to Tunis. Poznali jsme zdejší kuchyni, zvyky a tradice. Vykoupali jsme se v tyrkysově modrém moři a s velbloudy jsme prošli část Sahary. Nakonec jsme se podívali do Římem zničeného města, Kartága.

Abychom se trošku zchladili, vydali jsme se o 14 dní později do krásné Kanady. Obdivovali jsme Niagarské vodopády, zdejší modrá jezera a barevný podzim. Uznávali jsme úspěchy hokejistů, zdejší faunu a měli jsme moc velkou chuť na lívance s javorovým sirupem.

O dalších 14 dní později jsme se toužili kochat vyhlídkou na město. A tak jsme sbalili batůžky a vydali se do Francie. Běželi jsme rovnou k Eiffelově věži. Má 300 metrů a tak jsme viděli daleko, naskytl se pohled na krásné památky i řeku Seinu. Viděli jsme Invalidovnu, Sacre Coeur, muzeum Louvre, chrám Notre Dame i slavný obraz obraz, Monu Lisu. Prošli jsme se místními parky a obdivovali apetit Francouzů, na šneky a žabí stehýnka jsme chuť neměli, ale bagety byli skvělé. Paříž se nám líbila nejvíce. Těšíme se na duben, chystáme se do Japonska.

Bc. Veronika Novotná

MORANA (ŠD)
7.4.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

Jaro se nám blíží a školní družina se v úterý 14. 3. rozloučila s paní Zimou Moranou. Žáci 3. A tuto zimní dámu vyrobili. O této postavě bylo napsáno mnoho pověstí a bájí. Je to jedna z tradic, která je proslavená svojí historii.

"V ten čas sněhů a ledu, dlouhých soumraků a nocí vládla Mořena, až bůh slunce počal déle, vlídněji a tepleji hleděti na tvář země. I rozbíhala se vodou ledová pouta; veselili se po všech dědinách, po všem plemeni. Za zpěvu brali se k vodám, k volným teď potokům, řekám, házeli do nich obraz zimy a smrti a radostným hlaholem vítali Vesnu, líbeznou bohyni jara.

Alois Jirásek, Staré pověsti české

Děti z Korunky vhodily Moranu do řeky Vltavy, kde se s ní rozloučily a přivítaly jaro tím, že ozdobili keř barevnou pentlí. Na zpáteční cestě jsme si zahráli hry a pozorovali změnu přírody. Všichni jsme si to užili a těšíme se na další rok.

Bc. Natalia Hasan, Bc. Anna Stránská

Fotogalerie


Elena Masaryková (ŠD) nabízí letní tábor "JEDEM"
2.4.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Letní dětský tábor JEDEM - plakátek


MASOPUST 2017 (akce ŠD)
12.3.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

MASOPUSTNÍ ÚTERÝ 28. ÚNORA JSME SI TENTOKRÁT POŘÁDNĚ UŽILI, POČASÍ NÁM PŘÁLO. PRŮVOD VÍCE NEŽ PADESÁTI MASEK VYRAZIL ZE ŠKOLY ZA ZPĚVU PÍSNĚ "MOROVÁ RÁNA" DO STROMOVKY, NA DOLNÍM HŘIŠTI POROTA VYBRALA ČTYŘI NEJPOVEDENĚJŠÍ, KTERÉ V NÁSLEDUJÍCÍCH SOUTĚŽÍCH VEDLY SVÉ TÝMY.

VÍTĚZNÉ MASKY, KTERÉ VYBOJOVALY KRABICE S PUZZLE :
PROSTŘENÝ STŮL
OREL
AUSTRALSKÝ DUCH
SLEČNA SMRT

SOUTĚŽILO SE V PÁROVÉ ČMUCHANÉ, ŠTAFETĚ DRUŽSTEV S MÍČKY A SKLÁDÁNÍ PUZZLE S TAJEMNOU ŠIFROU. V KONEČNÉM BODOVÁNÍ ZVÍTĚZILO S VELKÝM NÁSKOKEM DRUŽSTVO PROSTŘENÉHO STOLU A PO ZÁSLUZE OBDRŽELO MALÉ VĚCNÉ CENY. NAKONEC SE VŠICHNI PUSTILI DO MASOPUSNÍCH KOBLIH A KOLÁČKŮ, KTERÝCH JSME MĚLI DVA VELIKÁNSKÉ KOŠÍKY. MŇAM! DĚKUJEME VLÁĎOVI, HAMISCHOVI, PEPOVI, KAČCE, APOLENĚ Z TÁBOROVÉHO SDRUŽENÍ JEDEM ZA POMOC A PODPORU, PETROVI ZA FOTOGRAFICKOU DOKUMENTACI, IVĚ ZA CHRASTÍTKA A ČINELY. HAMISCHOVI ZVLÁŠTNÍ DÍK ZA OBĚTAVÝ KYTAROVÝ DOPROVOD. NA PŘÍŠTÍ ROK SE NA VÁS TĚŠÍME.

ZA ŠKOLNÍ DRUŽINU ELENA MASARYKOVÁ

Fotogalerie


Školní družina ve VILLE PELLÉ
5.3.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

Školní družina navštívila galerii Villy Pellé, která si pro nás připravila bohatý program s výtvarnou dílnou. Villa Pellé neboli Pelléova vila je novorenesanční objekt v rezidenční části Prahy 6, obklopený unikátní historickou zástavbou, umístěný v klidové zóně. Villa Pellé je ideálním prostorem pro kulturní a společenské události rozmanitého charakteru. Vilu postavil v letech 1889-1890 architekt Rudolf Koukola na zakázku, pro Marii Knoblochovou. Objekt s bohatou sgrafitovou výzdobou fasády a se zbytky zachované štukové dekorace vnitřních prostor, patří mezi nejznámější vily v rezidenční oblasti, která se rozkládá od křižovatky Špejchar až ke Královské oboře. Vila vystřídala množství majitelů a nájemců, mezi nímž byl bezesporu nejznámějším obyvatelem francouzský generál Maurice César Joseph Pellé, náčelník francouzské vojenské mise v ČSR, který zde žil v letech 1919-1920. V roce 1995 byl dům opatřen pamětní deskou věnovanou M. C. Pellému.

Program, který nás čekal, měl téma: MILAN CAIS - DVEŘE DOVNITŘ
Mile nás přivítaly lektorky Villy Pellé, včetně s paní Voskovcovou, které nám po celou dobu vytvářely tu nejlepší atmosféru. Děti odhalily tajemství různorodých dveří a světů ukrytých za nimi. Společně jsme se nechali unášet díly Milana Caise. Pomocí průsvitného papíru si děti vytvořily nové dveře do našeho společného prostoru. Za těmito dveřmi pracovaly s perforací, vrypy, prosvěcováním a do hry zapojily i barevná světýlka. S různými materiály, povrchy a efekty si pohrávaly výtvarně i dramaticky. Vytvořily společně objekt z nejrůznějších materiálů a předmětů denní potřeby. Společně si pak prohlížely vyrobená díla jako v muzeu. Moc se jim to všem povedlo. Zahrály si na opravdové umělce. Závěrem paní Voskovcová předávala naší žákyni Marince Peterkové knihu jako cenu, kterou získala v soutěži za nakreslené leporelo hub. Byl to pro všechny pěkný zážitek a těšíme se na příště.

Bc. Dáša Mikešová Bc. Lucja Czudek

Fotogalerie


POZNÁVÁME SVĚT - VIETNAM A SKANDINÁVIE (ŠD)
4.3.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

Během měsíce února jsme se společně s kroužkem POZNÁVÁME SVĚT, vydali do dalekého Vietnamu. Povídali jsme si o tamní přírodě, zvycích, lidech i národním pěstování rýže. Viděli jsme, jaké škody zde dokáže napáchat tajfun, a také jsme nahlédli do největší jeskyně světa. Na závěr nám dvě žačky z 2. a 5. třídy, které pocházejí z Vietnamu, přeložily některá slova do vietnamštiny.
Naše další kroky vedly do chladné, ale malebné Skandinávie. Za pomocí interaktivní tabule jsme navštívili krásy Norska, Finska, Švédska a Dánska. Moc se nám líbila polární záře a nejraději bychom se hned vydali za modří skandinávských fjordů. Nakonec jsme si pustili dokument o skandinávské fauně a nakreslili jsme si rozmanitá zvířata, která jsou ve Skandinávii doma. Příště už se těšíme na zemi zalitou sluncem - Tunis.

Bc. Veronika Novotná, Mgr. Růženka Svatoňová

Kreativ ŠD - únor
3.3.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

Kreativní tvoření pokračuje i v roce 2017. Třetí projekt, který se týká výroby ozdobných krabiček, začal dne 23. ledna a v případě zájmu mohou děti stále vyrábět. Zatím se zúčastnili převážně žáci a žákyně prvních a druhých tříd a každá krabička byla velice originální. Další kreativ se bude konat od 3. března, kdy se budeme věnovat výrobě ozdobných 3D květů z barev na sklo.

Bc. Tereza Blažková

VALENTÝNSKÝ KREATIV ŠD
3.3.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

Valentýnské tvoření probíhalo ve dnech 13. a 14. února, kdy si děti mohly vyrobit různobarevné knížečky ve tvaru srdíček, které následovně ozdobily vlastními ornamenty a obrázky. Nakonec doplnily nějaké přání a dárek k Valentýnu byl hotový. Děti si výrobu velice užily.

Bc. Tereza Blažková

Vlci na Korunce - akce ŠD
2.3.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

Dne 20. února jsme měli v rámci odpoledního programu ve školní družině přednášku"...a vlk je za dveřmi" s ukázkou živých vlků. Děti se mohly seznámit se životem vlků, jejich zvyklostmi a na vlky (ve skutečnosti to byli českoslovenští ovčáci, kříženci vlčáka s vlkem) si mohli také sáhnout, pohladit, dát pamlsek atd..). Děti se dozvěděly, jak se ke zvířatům chovat, kdy jsou přátelští a chtějí si hrát, a kdy dávají najevo, že se bojí nebo chtějí zaútočit. Takovéto přednášky pořádá Ekocentrum Nyctalus, organizace na ochranu zvířat, která je podporována Magistrátem Hl. m. Prahy a je zaměřená na programy s ukázkami živých zvířat.

Lektoři jsou vysokoškolsky vzdělaní v oboru přírodních věd, s víceletou praxí. Nabízí zejména programy o netopýrech pro předškolní zařízení, základní a střední školy, pořádají odborné semináře a přednášky. Kromě netopýrů nabízí programy o vlcích a ježcích. Naše děti měly to štěstí, že mohly zažít ještě před odletem do Itálie, malé tříměsíční štěně. Děti byly nadšené, dokonce malý vlček Tatanka předvedl i vlčí vytí, ke kterému se připojil při promítání filmu o chování vlků v divoké přírodě.

Ivana Glasová

Staré pražské pověsti (aktivita ŠD)
24.2.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

V měsíci únoru pokračoval náš kroužek Staré pražské pověsti. Tentokrát byly naším tématem pověsti spojené s králem Václavem IV. O jeho otci, Karlu IV., jsme si povídali již v některém z minulých kroužků. Na úvod jsme si pověděli něco o samotném Václavovi a o jeho významných činech. Pak jsme si přečetli dvě pověsti spojené právě s tímto králem - O kouzelníku Žitovi a O lazebnici Zuzaně. Zejména příběhy o Žitovi se dětem moc líbily a jeho povedené kousky děti pobavily.

Také příběh o krásné lazebnici Zuzaně, která pomohla králi uprchnout z vězení, děti zaujal. Děti se pak pokusily králův útěk z lázní namalovat. Na závěr jsme si jako vždy pustili krátké kreslené pohádky zachycující právě tuto pověst. Při našem posledním únorovém setkání si budeme povídat o pověstech spojených se svatovítskou katedrálou.

Bc. Kamila Jakubů

EGYPTOLOGIE (leden) - aktivita ŠD
30.1.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

Dvě setkání v měsíci leden 2017 bylo ve znamení připomenutí smutných událostí našich novodobých dějin. Egypt jsme tedy na chvíli opustili, ale opět se k této problematice samozřejmě vrátíme. Během Palachova týdne jsem děti seznámil s postavou Jana Palacha. Na základě dobových rozhovorů jsem poukázal na statečný čin, který měl národ probudit a povzbudit. Je smutné, že mladý student obětoval svůj život takovým způsobem. Dále jsme u této příležitosti poznali paní doktorku Miladu Horákovou a její statečný boj proti totalitnímu režimu. Její odvahu čelit nestranné justici i za cenu nejvyšší. Později jsme se posunuli do roku 1968. Dětem jsem demonstroval nespravedlivý zásah vojsk okolních států, které obsadili území Československa. I když jsme na chvíli opustili Egypt, myslím si, že je nezbytné tyto události neustále připomínat. Nové generace nesmí zapomenout na dva totalitní režimy, kterými národ musel projít.

Další hodina byla věnována památce holocaustu, který připadá na 27.1.2017. Dětem na základě dokumentu představím tábor Osvětim. Je nutné v dětech pěstovat lásku a respekt k druhému. Nikdo nesmí být trestán za svůj původ či názory. Teprve v pestrosti a individualitě lidstva je jeho úspěch. Druhá světová válka přinesla veliké utrpení. Tato situace se nesmí již opakovat. Jedinou možností jak se poučit z vlastních chyb je pečlivé studium historie lidstva.

Poslední dvě hodiny našeho kroužku byly věnovány problematice období vlády 18. dynastie. Postava Achnatona, faraóna kacíře, a Nefertiti je natolik výrazná, že si zaslouží podrobné probrání. Jedná o první období dějin lidstva, kdy se prosadilo monoteistické pojetí náboženství. Kultura, umění v této době dosahuje nových rozměrů. Bohužel moc Egypta se začíná hroutit. Achnaton preferoval mírové postavení říše proti ostatním státům. Po jeho smrti vládne na chvilku Nefertiti. V rámci poslední hodiny egyptologie v měsíci leden navštívíme slavný chrámový komplex Karnak. Seznámíme se s jeho architekturou a faraóny, kteří přispěli k výstavbě centra vzdělanosti, náboženství, lékařství apod. Představíme si roli velekněze, postavy, která jako jediná mohla soupeřit o moc s králem. Těším se na měsíc únor.

Zdeněk Bláha

STARÉ PRAŽSKÉ POVĚSTI (leden) - aktivita ŠD
29.1.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

V lednu jsme se s dětmi po delší době sešli na kroužku o starých pražských pověstech. Protože jsme se s dětmi dlouho neviděli, připomněli jsme si nejdříve pověsti, kterým jsme se věnovali v předvánoční době. Povídali jsme si o Faustově domě a o pověstech spojených s Karlovým mostem a orlojem. Poté jsme si společně přečetli pověst O Daliborce a povídali jsme si o Pražském hradě a Zlaté uličce. Mnohé z dětí tyto památky již navštívily a mohly vyprávět ostatním, jak to tam vypadá. Společně jsme si také vysvětlili přísloví "nouze naučila Dalibora housti". Dětem bylo vězně Dalibora moc líto, ale pověst se jim moc líbila. Poté jsme si promítli obrázky Pražského hradu a Daliborky a děti věž namalovaly. Na závěr jsme si jako vždy pustili krátkou pohádku.

Bc. Kamila Jakubů

AUTORSKÉ ČTENÍ NA KORUNCE - leden (ŠD)
29.1.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

Školní družina pořádala dne 19. 1. 2017 autorské čtení se spisovatelkou Helenou Beránkovou pro přípravnou třídu a první třídy. Děti se zaposlouchaly do příběhu o Pavlíkovi Nezbedovi, který netrpělivě čeká, až se mamince narodí miminko. Paní Beránkova si s dětmi během příběhu povídala a vysvětlovala jim různá slovíčka, která byla pro školáky i předškoláky nová. Po přečtení příběhu měly děti za úkol nakreslit to, co slyšely. Všichni se s nadšením pustili do malování a paní spisovatelka si s radostí prohlížela obrázky hlavního hrdiny, sanitky nebo celé rodiny. Na konci autorského čtení si děti mohly zakoupit knihy z dílny Heleny Beránkové s věnováním.

Bc. Lucja Czudek

NAROZENINOVÁ OSLAVA - leden (ŠD)
29.1.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

V novém roce 2017 v měsíci lednu ve ŠD probíhaly dle oddělení narozeninové oslavy, které se na Korunce tradují už mnoho let. Oslavy probíhaly ve spojení dvou oddělení dohromady. Slavily všechny děti, ale drobný dárek dostaly ty, které slavily narozeniny v listopadu, prosinci a lednu. Je to pro všechny velká událost. Děti se těší na různé činnosti, např. kvízy, puzzle, soutěže, hry, diskotéka dětských písniček a občerstvení bylo obohaceno zeleninou, ovocem, laskominkou. Rádi bychom poděkovali všem rodičům, kteří přispěli nějakou tou dobrůtkou na narozeninovou oslavu. Těšíme se na příští narozeninovou oslavu, která proběhne v měsíci dubnu a malý dárek od nás dostanou děti, narozené v měsících únor, březen a duben.

Bc. Dáša Mikešová, Bc. Lucja Czudek

KAMPA A PŘÁTELÉ Z PAŘÍŽE: Boštík, Moucha, Kolář, Zeithamml (ŠD)
5.1.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Školní družina opět navštívila Muzeum Kampa. Pro děti byl připravený bohatý program. Výstava představovala čtveřici významných českých umělců, kteří se v normalizačním období 80. let 20. století setkali ve Francii, kde poté také společně tvořili a diskutovali o umění.

Toto období bylo velmi těžké pro umělce. Jejich společné zájmy a přátelství je podporovaly v malování a tvoření. Nahlédli jsme do soukromí jednoho pařížského ateliéru, ale děti se také skrze konkrétní osudy umělců seznámily s historickými a politickými souvislostmi dané doby. Všechny aktivity byly pro děti srozumitelné a probíhaly formou workshopů. Společně jsme si také s dětmi zahráli hry a velice se jim líbila hra "DIKTÁTOR".

Bc. Mikešová Dáša, Bc. Czudek Lucja

Poznáváme svět - Švýcarsko a Rusko (aktivita ŠD)
5.1.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


V prosinci jsme společně s dětmi procestovali Rusko a Švýcarsko. V Rusku jsme si užili tu pravou ruskou zimu, ukázali jsme si úchvatnou přírodu a dokázali si, jak je naše země oproti Rusku malinká. Ochutnali jsme místní speciality, divili jsme se nad tím, že Rusové i v mrazu jedí zmrzlinu a shlédli jsme dva typicky ruské seriály, Jen počkej, zajíci! Mášu a medvěda. Jako další zemi jsme navštívili Švýcarsko, malou, ale významnou evropskou zemi. Nejvíce se nám líbily Alpy a horská jezera. Zjistili jsme, že jsou zde i české stopy. Jan Hus byl upálen v Kostnici, na břehu Bodamského jezera. Ochutnali jsme švýcarskou čokoládu a sýry. Taky jsme se zasmáli nad němými filmy s Charliem Chaplinem, který tuto zemi miloval a je zde pohřben.

V lednu se společně podíváme do Skandinávie a Vietnamu.

Bc. Veronika Novotná Bc. Růženka Svatoňová

KREATIV 2 - informace o aktivitě ŠD
3.1.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Na začátku listopadu probíhala výroba sněžítek v rámci projektu Kreativ, který končil před začátkem vánočních prázdnin. Tato sněžítka se vyráběla z materiálu, který je lehce dostupný a děti si je tedy nyní mohou vyrobit i doma. Využili jsme různý a pestrý materiál. Výrobek byl připravený jako malý dáreček pro jejich blízké. Děti byly z výrobku unešené a všichni jsme si to užili.

Dalším projektem tohoto typu bude výroba ozdobných dárkových krabiček. S výrobou začneme na konci ledna.

Bc. Tereza Blažková

PEČENÍ VÁNOČNÍHO CUKROVÍ (ŠD)
3.1.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Ve čtvrtek 8. 12. 2016 se rozlila vůně vanilky, perníku a ořechů po celé škole. Přípravná třída a třída 2. A společně s vychovatelkami pekly vánoční cukroví, vanilkové rohlíčky a medové perníčky. Malí kuchaři a kuchařinky se svého poslání zhostili s velkým nasazením. Práce jim šla od ruky a vykrajované cukroví jenom přibývalo. Upečené cukroví jsme obalovali ve vanilce a moučkovém cukru. Aby nám práce rychle utekla, zazpívali jsme si tradiční české koledy, které zpříjemnily předvánoční atmosféru. Vánoční cukroví se nám povedlo a ještě lépe chutnalo. Těšíme se na další dobrodružství.

Bc. Dáša Mikešová, Bc. Lucja Czudek

Poznáváme svět - Polsko a Srbsko (ŠD)
3.1.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


V listopadu jsme se na dvou lekcích kroužku "Poznáváme svět" podívali hned do dvou evropských zemí, a to do Srbska a Polska. Ve středu 2. 11. 2016 jsme v Srbsku obdivovali krásu národních parků i rozmanitost tamních pokrmů, stejně jako odvahu Srbů oddělit se a založit vlastní stát. Zastavili jsme se v Bělehradě a obdivovali soutok Dunaje.

Ve středu 16. 11. 2016 se nám v Polsku zase líbilo hlavní město Varšava s moderními i historickými budovami, se smutkem jsme se pozastavili nad osudem lidí v Osvětimi a obdivovat jsme museli i světoznámého hudebníka Fryderyka Chopina. Prošli jsme se po Wavelu, místě, kde je pohřbeno mnoho polských státníků, králů a osobností. Velice se nám zamlouvala i polská kuchyně.

Bc. Novotná Veronika, Bc. Svatoňová Růženka

Muzeum Kampa (školní družina)
9.12.2016 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Školní družina opět po roce navštívila Muzeum Kampa, kde si pro nás zaměstnanci připravili výstavu Ra Josefa Istlera s výtvarnou dílnou. Ra JOSEF ISTLER jako slavný malíř a grafik se za 2. světové války stal členem neoficiální Skupiny Ra, propojující výtvarníky a literáty patřící k pozdnímu českému surrealismu. Každý z návštěvníků si najde umění podle svého.

Pro mladší žáky se z obrazů vynoří přízraky, které se schovávají v bažinách nebo ve spleti pavučin, jiné se vznášejí nad záhadnými pláněmi a další pomrkávají zpoza hustých větví. Starší žáci si mohou vytvořit svoji vlastní uměleckou skupinu a poznat záhadnou atmosféru Istlerových obrazů. Uvidí také, že tomuto umělci nestačily k tvorbě jen štětce a rydla, ale vymýšlel si i všemožné výtvarné techniky a experimenty. Zažili jsme s dětmi tajemnou atmosféru. Těšíme se na další setkání.

Bc. Dáša Mikešová, Bc. Elena Masaryková

Fotogalerie


Školní družina v galerii DOX
7.12.2016 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


PROGRAM PRO ŠKOLY ZAHRNUJE KOMENTOVANOU PROHLÍDKU AKTUÁLNÍCH VÝSTAV A NÁSLEDNOU SAMOSTATNOU VÝTVARNOU PRÁCI KONKRÉTNÍHO ZADÁNÍ, KT. JE NA VÝSTAVU TÉMATICKY NAVÁZÁNA. TO VŠE POD ODBORNÝM VEDENÍM PRACOVNÍKA GALERIE.

Čtveřice základních programů, v rámci kterých se děti učí čtyřem zásadním rolím objevujícím se v oblasti vizuálního umění:

Architekt (program Pohádka o továrně) na základě výstavy SPORTU ZDAR proběhlo 19. 10. 2016

Divák (program Umění v kapse) na základě výstavy SPORTU ZDAR a LINIE SVOBODY proběhlo 2. 11. 2016

Umělec (program S kůží na trh) na základě výstavy HAVEL proběhlo 23. 11. 2016 v tomto programu děti dostaly možnost pracovat mimo výtvarnou dílnu i s tabletem zapůjčeným galerií DOX

Čeká nás ještě 7. 12 2016. role kurátora (program DJ Kurátor) Už se moc těšíme.

Elena Masaryková, Natalie Hasan, Růženka Svatoňová, Anna Stránská, Kristýna Valentová

Fotogalerie


Kroužek egyptologie - listopad
7.12.2016 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

Na prvním listopadovém setkání jsme si připomněli, jakým způsobem Egypťané zaopatřovali mrtvá těla svých blízkých. Mumifikace neboli balzamování představovalo záruku dosažení posmrtného života mezi bohy. Duše člověka prochází v podsvětí jednotlivými zkouškami. Poslední zkouškou je vážení srdce s pštrosím pírkem. Pokud je srdce lehčí než pírko, bůh Usiref propouští duši na Onen svět. Jestliže je těžší, srdce propadá Velké požíračce a Egypťan umírá po druhé, tentokrát definitivně. Již nikdy se nezrodí. Další dvě hodiny kroužku jsme věnovali filmu Bohové Egypta. Film je postaven na mýtu o první vládě nad Egyptem. Prvním faraónem byl bůh Usiref, který vládl společně s bratrem Sethem. Žárlivý Seth svého bratra odstraní a zmocní se vlády nad zemí. Bůh Horus, syn Usirefa, zde vystupuje jako mstitel.
Na posledním listopadovém setkání tento film společně probereme a vystavíme kritickému myšlení v konfrontaci se známým mýtem. Poukážeme tak na různé nesrovnalosti a přehnanosti americké filmové produkce. Film totiž v mnoha situacích pokřivuje skutečný obsah a význam jednoho z nejstarších mýtů. Očekávaným výstupem bude potěšení z toho, že jsme se již o Egyptě něco dozvěděli a máme tedy právo filmové dílo kritizovat. Na poslední hodině probereme jednotlivá období historie Egypta. Starou říši, Střední říši, Novou říši a Římsko-řecké období. Jednotlivá stádia tentokrát pouze uvedeme. V příštích hodinách tyto etapy probereme do hloubky. V měsíci prosinec se začneme seznamovat i s architekturou a uměním této mimořádné civilizace.

"Discas oportet, quamdiu est, quod nescias" - "Je třeba, aby ses učil tak dlouho, dokud trvá tvoje neznalost"

Zdeněk Bláha

Poznáváme svět - listopad (ŠD)
7.12.2016 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Srbsko a Polsko

V listopadu jsme se na dvou lekcích kroužku "Poznáváme svět", podívali hned do dvou evropských zemí, a to do Srbska a Polska. Ve středu 2. 11. 2016 jsme v Srbsku obdivovali krásu národních parků i rozmanitost tamních pokrmů, stejně jako odvahu Srbů oddělit se a založit vlastní stát.

Zastavili jsme se v Bělehradě a obdivovali soutok Dunaje. Ve středu 16. 11. 2016 se nám v Polsku zase líbilo hlavní město Varšava s moderními i historickými budovami, se smutkem jsme se pozastavili nad osudem lidí v Osvětimi a obdivovat jsme museli i světoznámého hudebníka Fryderyka Chopina. Prošli jsme se po Wavelu, místě, kde je pohřbeno mnoho polských státníků, králů a osobností. Velice se nám zamlouvala i polská kuchyně.Bc. Novotná Veronika

Bc. Svatoňová Růženka


Starší články